mehmetcik

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

18 Mart 1915 Türk Tarihinde Önemli Bir Yer Kaplar

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin

MesajKonu: 18 Mart 1915 Türk Tarihinde Önemli Bir Yer Kaplar   Salı Kas. 11, 2008 11:15 am

Savaşta amaç kazanmaksa tarihimizde birçok zaferlerimiz mevcuttur.fakat Çanakkale'nin yeri bir başkadır. Bir avuç insanın, cephanesiz, aç, susuz ve bir saat uykuyla günlerce ayakta durmuş, mermiye göğsünü siper etmiş, süngüye elleriyle karşılık vermiş, şahadet şerbeti içmeye yemin edenlerin zaferidir. Nasıl ki şair;

Bizler Allah'ın yeşil elbiselerle
Çanakkale'ye gönderdiği melekleriydik.
Görev tamamlanınca şehitlikle ödüllendirildik.
Fatihalar bize, Allah'ın selamı size.

Dizelerinde ifade ettiği gibi, Çanakkale savaşında, şehit olanlar, gazi olanlar, isimleri bile bilinmeyen, mezarları bile bulunmayan bu ulu, bu yüce, bu aziz, bu mukaddes kahramanlarımızı yüceltecek kelime bulamıyorum. Gerçektende onlar bir melekti ve yüce Allah'ım onları yanına aldı. Çanakkale savaşı hepimizin bildiği ya da bilmesini istediğim kısaca 1.Dünya Savaş'ında Osmanlı devletinin Çanakkale boğazını ele geçirmeye bu sayede İstanbul'u işgal etmeye yönelik İngiliz ve Fransız ortak harekatına karşı yürüttüğü savunma savaşlarıdır.1915 Şubatında başlamış,1916 Ocak ayına kadar sürmüştür.ben burada savaşın detaylarına fazla girmeyeceğim fakat bilgilerimizi kısaca tazelemek istiyorum,İngiliz deniz kuvvetleri bakanı Winston Churchiil ve Fransız General Ian Hamiltan komutasında Çanakkale kıyılarını bombardımana tuttular. Gemilerle Çanakkale'yi geçmeye çalıştılar. Bu girişimleri Türk deniz ve kara savunması karşısında başarısızlığa uğradı. 3 gemileri battı, diğer 3 gemileri de ağır hasara uğratıldı. Muhteşem İngiliz donanması gerekli dersi almıştı fakat bu onlara yetmemiş olacak ki bu defa kara harekatı yapmaya kalkıştılar.Gelibolu'ya iki ayrı koldan, Seddülbahir ve Arıburnu'na çıkarma yaptılar. Gereken dersi burada da aldılar.Ayrı bir önemli yeri olan Anafartalar tüm dünyaya bir vatan nasıl savunulur ,bir komutan savaşı nasıl idare etmekte olduğu öğretildi. Mustafa kemal adı adeta ezberlendi. Haçlı seferlerinden beri Türklere kin besleyen ülkeler savaşta geçemedikleri Çanakkale'yi, çökertemedikleri Türkiye'yi çeşitli entrikalarla yıkmaya çalıştılar. Şimdi olduğu gibi o zamanda Ermeni sorunu, Azınlık sorunu gibi sorunlarla Türkiye'yi bölmeye çalıştılar. Ama başaramadılar, başaramayacaklarda…

Çanakkale savaşının kazanılmasının en önemli etkenlerden biride Mustafa Kemal ******'ün şu sözleri açıklıyor mu?
Arıburnu'nda savaşan askerlerimiz yoğun ateş altında bir çok kayıp vermiştir, kalanlar ise cephaneleri bittiğinden dolayı geri çekiliyorlardı. Bıraktıkları mevki ise diğer birliklerimiz için çok önemli stratejik bir mevkidi.Geri çekilen askerleri gören ****** 'Nereye gidiyorsunuz' diye sorar ve arkasından şu sözleri söyler 'Size ben taarruz emretmiyorum.Ölmeyi emrediyorum.Biz ölünceye kadar geçecek zaman içerisinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar gelebilir. 'Silahlarına kasaturalarını takan askerler mevkilerine geri dönerler ve hepsi şehit düşerler.

Çanakkale savaşlarında Türk askerlerini yaptığı başarıların yanında ne kadar alçakgönüllü olduğunu her iki tarafta sırf ölülerini toplu mezarlara gömmek için karşılıklı kısa bir sürede olsa Ateşkes ilan ediyorlardı. Hatta bu ateşkes sırasında askerlerimiz karşı tarafa yardım edip onların yarasını sarıyor, su ve ekmek, tütün ikram ediyorlardı. Bu şekilde niçin bu savaşa girdiğini bilmeyen düşman askerleri de büyük şaşkınlık yaşayıp Türklere karşı fikirleri de önemli ölçüde değişiyordu. İnanır mısınız bu savaşta metrekareye 6000 bin mermi düşmüş…
Kullanıcı profilini gör http://mehmetcik.benimforum.org

18 Mart 1915 Türk Tarihinde Önemli Bir Yer Kaplar
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası